Jesteś tutaj:
  2. O placówce
  3. O NAS

O NAS

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Sulejowie przeznaczony jest dla dzieci i młodzież

z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu, umiarkowanym, znacznym i głębokim.

Organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Opatowie.

Nadzór pedagogiczny sprawuje Świętokrzyski Kurator Oświaty.

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Sulejowie znajduje się w powiecie opatowskim, w województwie świętokrzyskim. Ośrodek dysponuje wolnymi miejscami dla dzieci  i młodzieży do lat 24 niepełnosprawnych umysłowo w stopniu  umiarkowanym, znacznym i głębokim. Ośrodek znajduję się w zdrowej, cichej i bezpiecznej okolicy nad Wisłą z dala od zgiełku i spalin. Posiadamy duży bezpieczny teren oraz wszelkie warunki do rozwoju niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. SOSW posiada salę gimnastyczną, sale rehabilitacyjne, dostęp do komputera dla wychowanków, pracownicy wyjeżdżają z dziećmi na zajęcia na basenie, organizują turnusy rehabilitacyjne raz do roku w nadmorskim ośrodku rehabilitacyjnym oraz zimowiska feryjne w Zakopanem.

Przygotowujemy uczniów do przyjęcia Sakramentu I Komunii Świętej.

W ramach Ośrodka funkcjonują:

• Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka, które wspomaga rozwój, ma   na celu pobudzanie i stymulowanie ruchowego, poznawczego, emocjonalnego i społecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia u niego niepełnosprawności do czasu podjęcia nauki w szkole (od 0 do 8 r.ż.).
  • Szkoła Podstawowa, w której uczniowie zdobywają umiejętności z zakresu czytania, pisania oraz liczenia. W ramach innowacji pedagogicznej pracują metodą  Montessori na specjalnie do tego celu opracowanych pomocach dydaktycznych.
  • Gimnazjum, w którym mogą poszerzać umiejętności zdobyte w Szkole Podstawowej. Nauka trwa trzy lata i obejmuje takie przedmioty jak: funkcjonowanie w środowisku, plastyka, technika, muzyka, zajęcia sportowe.
  • Szkoła Przysposabiająca do Pracy: nauka w szkole trwa trzy lata i obejmuje takie przedmioty jak: funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia kształtujące kreatywność, przysposobienie do pracy, zajęcia sportowe.
  •  Zespół Rewalidacyjno - Wychowawczym -  Do   zespołów rewalidacyjno – terapeutycznych uczęszczają dzieci niepełnosprawne umysłowo w stopniu głębokim. Na zajęciach stosowane są takie metody jak: metoda stymulacji polisensorycznej, metoda Weroniki Sherborne, metoda pedagogiki zabawy, muzykoterapia i inne.
  • Internat - Internat  jest  całodobową placówką opiekuńczo-wychowawczą, służącą dzieciom i młodzieży upośledzonej umysłowo w stopniu  umiarkowanym i znacznym. Pomagamy dzieciom i młodzieży w kształtowaniu talentu, wyrównywaniu szans, zdobywaniu wiedzy i umiejętności pozwalających sprostać wyzwaniom czekającym na nich w dorosłym życiu. Naszym nadrzędnym celem jest wszechstronny rozwój dziecka w atmosferze pełnej akceptacji, życzliwości, troski i bezpieczeństwa.

Kontakt: Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy

Sulejów 69

27- 515 Tarłów

woj. świętokrzyskie

Tel./fax: 15 83-85-171 ,

e-mail:   sulejow@op.pl

Po wcześniejszym uzgodnieniu istnieje możliwość dowiezienia ucznia do szkoły i odwiezienia go na przerwę weekendową do domu.